Brezilya Hakkında

Brezilya Hakkında

BREZİLYA

NEDEN BREZİLYA'DA YURT DIŞI EĞİTİM ?

Brezilya üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için gün gerçtikçe daha cazip bir yer haline geliyor. Latin Amerika'nın en büyük ekonomisine sahip olan Brezilya bölgede ve dünyada güçlü bir etkiye sahiptir.

BREZİLYA EĞİTİM SİSTEMİ

Anayasada eğitim için devlet gelirlerinin % 10'u ayrılmıştır. İlköğretim mecburidir. Üç çeşit ilkokul vardır. Yaygın olanı devlet ilkokulu olup, eyalet yöneticileri tarafından idare edilir. İkincisi belediye okulları, üçüncüsü de özel ilkokullardır. İlkokul 4 senedir ve 7 veya 8 yaşında öğrenci kabul eder. Ortaokullar Kuzey Amerika'daki ortaokullara benzetilmektedir. Brezilya'da ilk üniversite 1920'de kurulmuştur. Bununla beraber 20. yüzyılda da dikkate değer gelişmeler olup yeni üniversiteler de kuruldu. Bazı üniversiteler kilisenin kontrolü altındadır. En büyük üniversitesi Brezilya Üniversitesi olup, Rio de Janerio'dadır.

BREZİLYA'da Üniversite Eğitimi

Brezilya Milli Eğitiminin Lisans eğitimi anlayışı Türkiye'den farklı olması sebebiyle bir üniversiteye yerleşmek ve mezun olmak Türkiye'yle karşılaştıralamayacak kadar kolaydır.Brezilyada Üniversite Okumanın Avantajları?

Çok sayıda üniversite vardır.Bilgisayar ortamında yapılan 25 soruluk sınavlarla hiç Portekizce bilmeyen biri dahi rahatlıkla iyi bir üniversite programına yerleşebilir.Bazı üniversitelerin yabancılar için özel sınavları ve kontenjanları vardır. Bu sınavlar ingilizce olup geçmesi çok kolay sınavlardır.

Neden Brezilya?

- Üniversiteler ve programlar arası geçiş yapmak çok kolaydır.- Aynı programın hem gece hem gündüz yapılanı olduğu için aynı zamanda çalışarak okumak mümkündür.- Öğretmenlik programlarının 2. senesinde resmi olarak okullarda çalışmaya bağlamak mümkündür.- Bazı üniversiteler kendi bünyesinde yabancılar için Portekizce kursu düzenlemektedir. Kurs bitiminde öğrencilerine Portekizce yeterlilik sertifikası vermektedir.- Her bütçeye uygun özel üniversite bulmak mümkündür. Aylık 100 dolar olan özel üniversiteler de vardır.- Ders geçme ve puanlandırma sistemi Türkiye'ye nazaran oldukça kolaydır. Bütünleme, telafi, ek puan vs. gibi ders geçmeyi kolaylaştıran uygulamalar vardır.- Mezun olunan program diplomasıyla Türkiye'deki YÖK kurumuna denklik başvurusu yapılabilmektedir.
Üniversite Eğitimi ile İlgili Bazı Bilgiler Eğitim Dili: Portekizce - Eğitim süresi: 4 yıl. Bazı kurslarda daha fazla veya az olabiliyor - Dil öğrenme süresi: 6 ay - 1 yıl - Bölümler: Tüm bölümler mevcut. işletme, Uluslar arası ilişkiler, Öğretmenlikler,Bilgisayar bölümleri vs. - Denklik: Brezilya üniversitelerinden mezun olanlar Türkiye'de denklik başvurusu yapabiliyorlar
Dünyanın en kaliteli 500 üniversitesi listesinde Brezilya'dan 5 üniversite bulunmakta:

BREZİLYA ÜNİVERSİTELERİ

Sao Paulo ÜniversitesiCampinas ÜniversitesiPaulista ÜniversitesiMinas Gerais ÜniversitesiRio de Janeiro Üniversitesi

BREZİLYA'DA TURİZM

Güney Amerika'nın en büyük ülkesi olan Brezilya özellikle futboluyla ve ünlü Rio Karnavalı'yla bilinir. Ancak bunlardan ibaret olmayıp müthiş bir çeşitliliğe sahiptir. Nefes kesen gökdelenleriyle Sao Paula'dan, yağmur ormanlarına ve Iguaçu Şelalesi'ne kadar çok çeşitli ve birbirinden güzel görülecek yerleri vardır. Bu sebeple çok çeşitli turist gruplarının ilgisini çeker.

Brezilya, farklı renklerin, tatların ve seslerin ülkesidir. Bu çeşitlilikten ötürü tek bir Brezilya'nın değil, kendi içinde beş Brezilya'nın olduğunu söylemek mümkündür. Güneydoğu Brezilya, Rio de Janerio ve Sao Paulo gibi büyük yerleşim ve ticaret merkezlerinin olduğu bölgedir. Buna karşılık Kuzey Brezilya, içinden dünyanın en görkemli nehri Amazon'un aktığı ve bu nehri çevreleyen dünyanın akciğeri olarak sayılan Amazon Yağmur Ormanları ile kaplı bir bölgedir. Güneybatı Brezilya ise eşsiz güzellikteki kumsalların olduğu Bahia bölgesi ve yoğun siyah nüfusuyla ünlüdür.

Tarım bölgesi Orta Batı Brezilya ve Avrupa esintilerinin olduğu Güney Brezilya ise bu ilginç ülkenin diğer bölgelerdir. Görülebilecek ve Yapılabilecekler Rio Rio de Janeiro, eşsiz güzellikteki coğrafyası, masmavi denizi, kumsalları ve tabii ki karnavalıyla ünlü bir şehirdir. Özellikle Rio Karnavalı, bu şehre gelmek için başlı başına bir sebeptir. Yaklaşık iki hafta süren festival boyunca binlerce turist şehre akın eder. Yıl boyunca samba okulları, karnavala hazırlanırlar ve festival başladığında şehri renk cümbüşüne boğarlar. Kesinlikle ölmeden önce görülmesi gereken etkinliklerin başında gelir bu renkli karnaval. Karnavaldan sonra Rio de Janeiro ile özdeşleşen bir diğer şey kesinlikle Corcovado yani İsa Heykeli'dir. Corcovado 2007'de dünyanın yeni yedi harikasından biri olarak seçildi. Corcovado tepesinde yer alan bu heykel, 30 metrelik boyuyla nefes kesicidir. Ayrıca nefes kesici olan bir diğer şey, bu noktadan seyredilebilen Rio manzarasıdır. Corcovado'ya trenle çıkmanız mümkün. Tren yolculuğu boyunca manzarayı seyretme imkânınız da olacaktır.

Rio'nun en ünlü kumsalı kesinlikle Copacabana'dır. Sahil boyunca çeşitli barlar, kafeler, restoranlar ve oteller yer alır. Ayrıca bisiklet sürebileceğiniz ya da yürüyebileceğiniz yollar vardır. Turistlerin birçoğu buradan denize girmeyi tercih eder. Eğer yolunuz yılbaşında buralara düşerse her yıl düzenlenen ve yaklaşık 2 milyon insanın katıldığı yılbaşı kutlamasını görme fırsatınız olur. Bahia Güneybatı Brezilya'da yer alan bu bölge özellikle Salvador şehriyle ünlüdür. Salvador, rengârenk binaların olduğu çok güzel bir şehirdir. Şehir merkezi UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alır. Brezilya kültürünün doğduğu yer olarak görülen şehirde tıpkı Rio'da olduğu gibi yılda bir kez karnaval düzenlenir. Bu karnaval bir hafta sürer. Şehrin merkezinde yer alan iki meydanda eski yapılar ilk sömürge dönemini hatırlatırlar. Museu Afro-Brasileiro ise köle ticaretini belgeleyen ve o dönem hakkında fikir edinmemizi sağlayan bir müzedir.Salvador'un dışında Bahia özellikle masmavi denizi ve temiz kumsallarıyla ünlüdür.

Iguaçu Şelalesi Brezilya ve Arjantin sınırında yer alan bu devasa şelaleyi her yıl binlerce turist ziyaret eder. Aslında Iguaçu (İguasu) tek bir şelaleden değil, çeşitli boylarda 275 şelaleden oluşan büyük bir alan. Eğer burayı ziyaret etmeyi planlıyorsanız şelalenin Arjantin tarafı için bir gününüzü, Brezilya tarafı için yarım gününüzü ayırmanız gerekir. Burayı ziyaret etmek için en uygun zaman bahar aylarıdır. Şelalenin çevresinde pek yerleşim yok. Tamamen yağmur ormanlarıyla çevrili bir bölge olan Iguaçu, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor.

BREZİLYA LİMANLARI:

Belem, Fortaleza, Ilheus, Imbituba, Manaus, Paranagua, Porto Alegre, Recife, Rio de Janeiro, Rio Grande, Salvador, Santos, Vitoria

BREZİLYA HAVAALANLARI

Afonso Pena (CWB) Alta Floresta (AFL) Altamira (ATM) Barcelos (BAZ) Barreiras (BRA) Bartolomeu Lisandro (CAW) Bonito (BYO) Brasília Presidente Juscelino Kubitschek (BSB) Cabo Frio (CFB) Cacador (CFC) Caldas Novas (CLV) Campina Grande (CPV) Campo Grande (CGR) Carajas (CKS) Cascavel (CAC) Chapeco (XAP) Coari (CIZ) Corumba International (CMG) Criciuma (CCM) Cruzeiro Do Sul (CZS) Diamantina (DTI) Dourados (DOU) Eirunepe (ERN) Erechim (ERM) FBE Fonte Boa (FBA) Francisco De Assis (JDF) Governador Valadares (GVR) Hercilio Luz (FLN) Humaita (HUW) Iguassu Falls (IGU) Ilheus (IOS) Ji-Parana (JPR) Joacaba (JCB) Joao Pessoa (JPA) Joinville (JOI) Juazeiro do Norte (JDO) Juiz De Fora Juiz de Fora (IZA) Lauro Kurtz (PFB) Leite Lopes (RAO) Lencois (LEC) Londrina (LDB) Lábrea (LBR) Macae (MEA) Macapa (MCP) Major Brigadeiro Trompowsky (VAG) Maraba (MAB) Marechal Cunha Machado (SLZ) Marechal Rondon (CGB) Marilia Dr Gastao Vidigal (MII) Maringa (MGF) Montes Claros (MOC) Natal (NAT) Navegantes Itajai (NVT) Oriximina Trombetas (TMT) Palmas (PMW) Pampulha (PLU) Parintins (PIN) Patos De Minas (POJ) Pelotas (PET) Petrolina (PNZ) Pinto Martins International (FOR) Porto Segura (BPS) Porto Velho (PVH) Presidente Medici (RBR) Presidente Prudente (PPB) Recife (REC) Rio de Janeiro International (GIG) Rio Grande (RIG) Rio Verde (RVD) Rondonopolis (ROO) Rubem Berta (URG) Salgado Filho (POA) Salvador da Bahia (SSA) Santa Genoveva (GYN) Santa Isabel Rio Negro (IRZ) Santa Maria (AJU) Santa Rosa (BR) (SRA) Santo Angelo (GEL) Santos Dumont (SDU) Sao Gabriel da Cachoeira Sao Gabriel (SJL) Sao Joao del Rei (JDR) Sao Jose Do Rio Preto (SJP) Sao Jose Dos Campos (SJK) Sao Paulo Congonhas (CGH) Sao Paulo Guarulhos (GRU) Senador Petronio Portella (THE) Sinop (OPS) São Paulo de Olivença Sao Paula de Olivenca (OLC) Tabatinga (TBT) Tancredo Neves (CNF) Tefe (TFF) Tucurui (TUR) Uberaba (UBA) Uberlandia (UDI) Una (UNA) Usiminas (IPN) Vilhena (BVH) Viracopos (VCP) Vitoria da Conquista Vitoria Da Conquista (VDC) Vitoria Goiabeiras (VIX) Zumbi Dos Palmares (MCZ)

BREZİLYA OTELLERİ

Porto Bay Rio Internacional Hotel, Copacabana Palace Hotel, Sofitel Rio de Janeiro Copacabana, Hotel Santa Teresa - Relais Chateaux, Grand Hyatt Sao Paulo, Arena Copacabana Hotel, Mar Ipanema Hotel, Hotel Novotel, JW Marriott Hotel, Emiliano Hotel, Atlantis Copacabana, Hotel Casa do Amarelindo, Windsor Excelsior Hotel, Leme Othon Palace, Quality Hotel Fortaleza