Brezilya Konsolosluğu & Vize

Brezilya Konsolosluğu & Vize

Türkiye ile Brezilya arasında yapılan vize yükümlülükleri anlaşmaları çerçevesinde 2004 yılından itibaren T.C. vatandaşlarına Brezilya vize uygulaması kalkmıştır. Türkiye vatandaşları muhtemel Brezilya seyahatleri öncesi Brezilya vizesi almalarına gerek bulunmamaktadır. Ancak bu kişiler Brezilya vizesinden yıl içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile kısa süreli vizelerden muaftır. Brezilya'ya uzun süreli veya öğrenci programları kapsamında gidecek olan kişler ise Brezilya Ankara Büyükelçiliği ile bilgi alışverişinde bulunmaları yararlı olacaktır.

Brezilya Seyahatinde Bulunacak Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Türkiye vatandaşları Brezilya seyahatinde kullanacak oldukları pasaportlarının geçerlilik süresi önemlidir. Brezilya seyahatiniz için kullanacak olduğunuz pasaportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olup bu ülke seyahati dönüş tarihi itibariyle en az 6 geçerliliği olmasına dikkat edilmelidir.

Seyahat sağlık sigortası, Brezilya seyahatiniz boyunca yanınızda olmalıdır.

Türkiye vatandaşları Brezilya üzeri bir başka Güney Amerika ülkesi seyahatinde bulunacak olmaları halinde vize muafiyeti anlaşmalarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Brezilya'ya öğrenim amacıyla gidecek veya uzun süreli seyahat gerçekleştirecek olan Türkiye vatandaşları ise bu ülkeye olan yolculukları öncesi Brezilya Büyükelçiliği Ankara veya Brezilya Konsolosluğu İstanbul içerisinde bulunan ilgili birimlerinden bilgi alışverişinde bulunmaları önemle rica olunur.